Headache
Headache

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısının farklı türleri, farklı sebeplerle, hepimizi bir şekilde etkiliyor. Baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilecek önerilerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Baş ağrısının birçok farklı türü bulunuyor. İnsanlar, çok farklı sebeplerle, baş ağrısı problemiyle başa çıkmak zorunda kalıyorlar. Baş ağrısı bazılarımız için nadir bir rahatsızlık iken, diğerlerimiz için sürekli bir sorun. Elbette, bu sorunu ne sıklıkla yaşadığımızdan bağımsız olarak, hepimiz aslında aynı şeyi istiyoruz: Baş ağrısından kurtulmak. Baş ağrısı, yaygın olduğu kadar da karmaşık bir problem. Bazen, altta yatan bir sorunun habercisi, bir hastalığın belirtisi olabilir. Bazense tam sebebi kesin olarak bilinemez. Öncelikle, eğer baş ağrısı sizin için büyük bir problemse ve buna neden olduğunu bildiğiniz bir rahatsızlığınız yoksa, mutlaka doktorunuza başvurun. Baş ağrısından kurtulmak veya en azından baş ağrınızı hafifletmek için bu yazımızda derlediğimiz yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Baş ağrısız günler dileğiyle!

Baş Ağrısından Kurtulmak için Neler Yapılmalı?

Buz Torbası Kullanın

Headache Ice Pack

Baş ağrısının yaygın sebeplerinden birisi, migrendir. Eğer siz de migren ağrıları yaşıyorsanız, buz torbasından fayda görebilirsiniz. Buz torbasının özel bir buz torbası olmasına gerek yok. Burada amaç, alnınıza soğukluk uygulamaktır. Bunun için buz parçalarını bir havluyla sarabilir, hatta buzluğunuzda duran bir paket dondurulmuş bezelyeden faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, buz torbasını alnınıza yaslamak. Ancak bunu bir seferde 15 dakikadan daha uzun süre yapmayın. Baş ağrınız hafifleyene kadar, 15 dakika uygulama, 15 dakika ara, tekrar 15 dakika uygulama şeklinde bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Soğuk duş almak da ağrınızı hafifletebilir.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Hot Water Bag

Baş ağrısının yetişkin insanlardaki en yaygın türü, gerilim tipi baş ağrılarıdır. Genellikle stresten kaynaklanırlar. Eğer siz de gerilim tipi baş ağrıları yaşıyorsanız, sıcak su torbasından fayda görebilirsiniz. Sıcak su torbanızı, boynunuza veya kafanızın arkasına yaslayın. Sıcak su torbası uygulaması, sinüzit kaynaklı baş ağrılarına da iyi gelmektedir. Sıcak su torbasını, ağrının bulunduğu bölgeye yaslayabilirsiniz. Sıcak bir duş almak da, bu tür baş ağrılarına iyi gelebilir.

Işıkları Azaltın

Retro Light Bulbs

Parlak ışık veya titreşen ışıklar, migren ağrılarına yol açabilir. İçeride veya dışarıda yüksek ışığa maruz kalmak veya elektronik cihazların parlak ekranlarına uzun süre bakmak, bu tür baş ağrılarına tetikleyebilmektedir. Çözüm elbette maruz kaldığınız ışık miktarını azaltmaktır. Dışarıdayken güneş gözlüğü kullanarak ışık kaynaklı baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Evinizde, gündüzleri ışık geçirmeyen perdeler kullanabilir, geceleri ise sizi rahatsız etmeyecek bir ışıklandırmadan faydalanabilirsiniz. Elektronik cihazlarınızın ekran parlaklığını düşürebilir, renk ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Gevşeyin

Relax on Bed

Gevşemek, baş ağrınızın hafiflemesine yol açabilir. Gevşetici faaliyetleri rutin olarak gerçekleştirmek ise, stres düzeyinizi düşürerek, gerilim tipi baş ağrılarını daha az yaşamanızı sağlayabilir. Gevşemek için yoga ve meditasyon gibi faaliyetlerden faydalanabilirsiniz.

Kafein Tüketin

Coffee Cups

Kafein, baş ağrısını hafifletebilir. Bunun için çay veya kahve içmeyi düşünebilirsiniz. Kafein ayrıca bazı reçetesiz ağrı kesicilerin de daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ancak kafeini kontrollü şekilde tüketmeye özen gösterin. Fazla kafein tüketimi birçok rahatsız edici belirtiye yol açabileceği gibi aynı zamanda baş ağrısına da neden olabilir.

İlaç Kullanın

Headache Pills

Eczanede reçetesiz olarak satılan belirli ağrı kesiciler, bazı baş ağrısı türlerine karşı etkilidirler. Hangi ilacı kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Ağrı kesici ilaçlardan fayda görebilirsiniz ama bu ilaçları gereğinde fazla ve gereğinden daha sık tüketmemeye dikkat edin. Sık ağrı kesici tüketimi, ilaç kullanmayı bıraktığınızda baş ağrılarına neden olabilir. İlaçların gereğinden fazla kullanılması ise yan etkilere ve sorunlara yol açabilir.