DSLR Camera
DSLR Camera

Fotoğraf Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Makinenizin ömrünü uzatmak ve istenmeyen tozları engellemek için önemli temizlik önerileri.

Fotoğraf makineleri oldukça hassas cihazlardır. Kullanım aşamasında ne derece dikkat edersek edelim çevresel şartlardan etkilenebilirler. Havanın ısısından, yağmura kadar pek çok unsur makinelerin kirlenmesine yol açabilir. Makinelerimizi uzun süre sorunsuz kullanmak için temizliğine de özen göstermemiz gerekir.

Fotoğraf Makinesini Korumak

  • Fotoğraf makineleri kullanılmadığı zamanlarda kendi çantalarında ve kuru bir ortamda korunmalıdır.
  • Fotoğraf makinesi temizlenmeden önce kapatılmalı ve pili çıkarılmalıdır.
  • Havanın aşırı sıcak veya soğuk oluşu makinelerde olumsuz etki yaratacağından bu konu dikkate alınmalıdır.
  • Fotoğraf makineleri dijital cihazlar olduğundan yüksek oranda elektromanyetik etki yaratan cihazların yanında muhafaza edilmemelidir.
  • Nem içeren ortamlar makinelere zarar veren ortamlardır bu yüzden nemli bir ortamdaysak makinemizi kullanmadığımız zamanlarda muhafaza altına almalı ve uygun şartlarda korumalıyız.
  • Nem, oksitlenme etkisi yaratan bir durumdur, oksitlenen parçalar da zaman içerisinde işlevselliğini yitirir.
  • Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmak makinenize zarar verecektir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir konudur.
  • Objektifinizi kapak kullanarak korumaya almanız faydalı olacaktır.
  • Makinenizin lensini çıkarırken cihazınızın kapalı olmasına dikkat etmekte yarar vardır, cihaz açık olduğu takdirde tozları içeri çekecektir.
  • Lens değişimi yaparken hızlı hareket etmek ve ortamın tozlu olmamasına dikkat etmek önemlidir.

Lens üzerindeki lekeler toz tutmayan bezler yardımıyla ve yumuşak hareketlerle temizlenmelidir. Makinenizin dış yüzeyini yumuşak ve toz tutmayan bezler aracılığıyla temizleyebilirsiniz. DSLR makinelerde sensör (algılayıcı) yüzeyine toz parçaları kolaylıkla yapışabilmektedir. Bu toz parçaları iyi temizlenmezse zaman içerisinde fotoğraf üzerinde nokta şeklinde lekeler oluşturur.

Algılayıcı yüzeyinde biriken tozlar için, bazı firmalar önlem olarak makinenin açılış ve kapanış aşamasında algılayıcı titreme özelliği geliştirmişlerdir. Bu önlem yeterli bir etki yaratmadığından tozlar sensöre ulaşmadan önce kullanıcı tarafından engellenmelidir. Kullanıcılar sensörü korumak için makinelerini tozlanmaya karşı muhafaza altına almalıdırlar.

Fotoğraf makinesinin içine yerleştirileceği çantaların toz tutmayan malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğraf makinenizi çantalarının içine yerleştirmeden önce toz tutmayan bir bezle sarmak da akıllıca bir yöntemdir. Anti statik türde tozu iten bir bez makineyi tozdan koruma açısından oldukça yararlı olacaktır.

İpucu

Sensörün temiz olup olmadığını anlamak istiyorsanız makinenizin diyaframını iyice kısarak (f/32 gibi bir değer olabilir) beyaz bir yüzeyin fotoğrafını çekmeniz yeterli olacaktır. Tozlar çekeceğiniz fotoğrafta görünecektir.

Kamera Sensörü Nasıl Temizlenir?

Camera Sensor Cleaning

Sensörü temizlemek için makinenizi servise götürebileceğiniz gibi bu işi kendiniz de yapabilirsiniz. Sensör temizleme kitleri satın alınabilecek ürünlerdir. Makinenin temizleneceği ortamın toz içermemesine özellikle dikkat edilmelidir. Objektifin içinde bulunan tozlardan ve ayna üzerinde olma ihtimali bulunan tozlardan da makinenin arındırılması gerekir.

Objektifin bağlandığı bayonetin kapağı kaldırılıp içeriye hava püskürtülerek tozlar dışarı atılabilir. Hava vakumlu sprey kutular da algılayıcı temizliğinde kullanılabilen alternatif malzemeler olarak karşımıza çıkar.

Sensör temizliği için satılan kitlerin içinde metanol içeren sıvı temizleyiciler bulunur. Aynı zamanda kitlerde bulunan çubuklar üzerinde çizilmeyi engelleyici duyarlı kağıtlar bulunur. Metanol sıvısı kullanılırken dikkatli olunmalıdır, fazla kullanılması leke oluşmasına yol açabilmektedir. Sıvı kaçması sonucu makinenin elektronik parçaları zarar görebileceğinden bu konuda hassas davranılması gerekir.

Dikkat Edin

Toz temizleme aşamasında özellikle dikkat edilmesi gereken nokta kenarlara daha dikkatli bir şekilde yaklaşma gerekliliğidir. Bu duruma dikkat edilmediği takdirde tozlar ortadan kenarlara doğru toplanabilir. Temizleme işlemi yumuşak ve dairesel hareketlerle yapılmalı ve cihazda çizilmeye sebep olabilecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Objektif temizlemede kullanılan bezler sensöre zarar verebileceği için bu tür bezler tercih edilmemelidir.