Using iPhone
Using iPhone

iOS Public Beta Nasıl Yüklenir?

iOS 14’le gelecek yenilikleri iPhone’unuzda kullanmak için sabırsızlanıyor musunuz? iOS 14’ün beta sürümü yayınlandı. Yenilikleri test etmek istiyorsanız, iOS Public Beta’yı telefonunuza nasıl kuracağınızı sizin için adım adım açıkladık.

iPhone, günümüzün en popüler cep telefonu markası. Birçok değişken olsa da, popülerliğinin en önemli sebeplerinden birisi, iPhone cihazlarıyla tam bir uyum içinde çalışan güçlü iOS işletim sistemi. Apple, iOS işletim sistemini ara vermeden sürekli güncelliyor, kullanıcılarına yeni özellikler ve daha memnun edici bir kullanım deneyimi sunuyor. Böyle olunca da, iOS’un her yeni sürümü, kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor. Apple yeni özellikleri test etmekte fazlasıyla hevesli olan kullanıcılarına ise bir fırsat daha sunuyor. iOS Public Beta sürümleri yeni iOS sürümlerinin henüz son halini almamış halleri. İsteyenler bu “deneme sürümü” versiyonları cihazlarına kurup, yenilikleri hızla test etme şansı buluyor. Siz de yeni iOS sürümünün deneme versiyonunu test etmek istiyorsanız, bu yazımızdaki adımları takip edebilirsiniz.

Uyarı

iOS Public Beta sürümleri, adı üzerinde, beta sürümlerdir. Yani bu işletim sistemi sürümleri henüz deneme aşamasındadır ve son halini almamıştır. Bu sebeple, şu an kullanmakta olduğunuz iOS sürümü kadar etkili ve stabil bir şekilde çalışmayabilir. Hali hazırda kullandığınız uygulamalarla uyum sorunları yaşayabilirsiniz. Kullanım sırasında ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer iOS Public Beta’yı test etmek istiyorsanız, bunları göz önünde bulundurmalısınız. Tavsiyemiz, beta sürümü kurmadan önce mutlaka telefonunuzun şu anki halini yedeklemenizdir. Hatta ikinci bir iPhone’unuz varsa, beta sürümünü bu telefonda test etmeyi de düşünebilirsiniz.

Eğer geçmişte başka bir iOS Public Beta sürümü için kaydolduysanız, öncelikle eski sürümün profilini silmeniz, ardından yeni sürüm için yeniden kayıt olmanız gerekebilir.

iOS Public Beta Nasıl Yüklenir?

Adım 1: Cihazınızı Yedekleyin

iCloud Backup

iOS Public Beta versiyonundan memnun kalmayabilirsiniz. Beta versiyon henüz son halini almadığından çok fazla sorun içeriyor olabilir. Hatta sorunlar çok büyükse, public betanın yeni bir sürümü çıkana kadar cihazınız kullanılamaz hale gelebilir veya cihazınızdaki içerikleri kaybedebilirsiniz. Tüm bu risklerden korunmak için, cihazınızı mutlaka önce yedekleyin. Cihazınızı iTunes aracılığıyla bilgisayarınıza yedekleyebilir veya internet aracılığıyla iCloud üzerinde yedekleyebilirsiniz.

Adım 2: Kayıt Olun

iOS Public Beta Enroll

iOS Public Beta’yı yükleyebilmek için öncelikle Apple Beta Software programına kaydolmalısınız. Kayıt işleminizi gerçekleştirmek için Apple Beta Software sayfasına gidin. “Sign up” butonuna tıklayın. Ardından Apple Kimliğiniz ile giriş yapın. Karşınıza çıkan “Apple Beta Software Program Agreement”ı kabul edin. “Enroll Your Devices”a tıklayın.

Adım 3: iOS Public Beta Configuration Profile’ı İndirin

iOS Public Beta Download Profile

iPhone’nuzun Safari uygulamasını kullanarak beta.apple.com/profile adresine gidin. “Download profile” butonuna tıklayın. İndirme tamamlandığında, profili yükleyin.

Adım 4: iOS Public Beta Sürümünün Kurun

iOS Public Beta Downloading

iPhone’unuzun menüsünde bulunan “Ayarlar” uygulamasını açın. “Genel”e tıklayın. Ardından “Yazılım Güncelleme”yi seçin. iOS Public Beta sürümünün yüklenmeye hazır olduğunu göreceksiniz. Artık tek yapmanız gereken, public beta sürümünü cihazınıza yüklemek ve yeni özellikleri test etmek!

Sıkça Sorulan Sorular

iOS Public Beta ile iOS Developer Beta Aynı Şey Mi?

Hayır. Bu beta sürümlerinin ikisi de henüz son halini almamış yeni bir iOS sürümünü kullanmanıza imkân tanıyor. Ancak iOS Public Beta, genel kullanıcılar içinken, iOS Developer Beta, uygulama geliştiren kişilerin kullanımı için sunuluyor.

iOS Public Beta’yı Tüm iPhone Modellerinde Kullanabilir Miyim?

Hayır. Bu makale yayınlandığında yeni sunulan iOS 14 Public Beta’yı kullanabileceğiniz en eski modeller iPhone 6S ve iPhone 6S Plus.