Laptop Browse Camera Photos
Laptop Browse Camera Photos

Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Gerekli ekipman ve teknik bilginiz varsa, fotoğraflarınızı çevrimiçi satarak para kazanabilirsiniz.

Fotoğrafçılık konusuna ilgi duyuyor ve fotoğraf çekiyorsanız, bunu kazanca dönüştürmeniz mümkün. Günümüzün gelişen teknolojileri sayesinde çektiğiniz fotoğrafları internet üzerinden satmanız çok kolay hale geldi. Bütün bunları yapabilmek içinse fotoğraflarınızı satabileceğiniz internet siteleri hakkında bilgi sahibi olmanız yeterli. Fotoğraflarınız vasıtası ile para kazanmak istiyorsanız bunları oluşturabilmek için teknik gereksinimleriniz olacaktır.

Süreç Nasıl İşler?

Profesyonel bir fotoğraf makinesi, ilk aşamada sahip olmanız gereken temel araçtır. Çektiğiniz fotoğrafları bilgisayara yüklemek için bilgisayar ve internete ihtiyaç duyacaksınız. Stok fotoğraf satın alan siteler yükleyeceğiniz fotoğrafları teknik değerlendirmeye tabi tutacaktır. Bu stok fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yükledikten ve fotoğraflarınız onaylandıktan sonra, site üzerinde fotoğraflarınızın satışı yapılır. Fotoğraflarınız satın alındıkça, satış ücreti üzerinden kazanç elde edersiniz.

Satış İçin Stok Fotoğraf Sitesi Nasıl Seçilir?

Teknik ekipmanınızı oluşturduktan sonra fotoğraflarınızı telif ücreti karşılığında satmak için bu tür fotoğrafların satıldığı sitelere üye olarak işe başlayabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken ilk iş çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızdan bir portfolyo oluşturmaktır.

Fotoğraflarınızı satmak istediğiniz siteler hakkında bilgi edinin. Stok fotoğraf yüklenen sitelere üyelik işlemleri siteden siteye farklılık gösterebilir. Seçeceğiniz sitenin erişiminin kolay olması önemlidir. Siteye fotoğraf yükleme kolaylığı da teknik konulardan biridir ve sitenin işlevselliği ile ilgilidir. Fotoğraflarınızı yüklerken karşılaşacağınız teknik problemlerin işinizi zorlaştırmamasına dikkat edin.

Sitenin hedef kitlesini öğrenmeniz size yarar sağlar. Üyelik gerçekleştireceğiniz sitenin hitap ettiği kitle ve takipçi sayısı fotoğraflarınızın görünürlüğü açısından önemli olacaktır. Siteye fotoğraf yüklediğinizde sizden istenen komisyon oranları da önemlidir, bunlar hakkında bilgi edinin.

ShutterStock, Fotolia, iStock, POND5, Adobe Stock en bilindik bazı stok fotoğraf siteleridir. Siteye üye olduktan sonra fotoğraflarınızı yükleyerek işe başlayabilirsiniz.

Daha Çok Fotoğraf Satabilmek İçin İpuçları

Fotoğraflarınızın içeriği ve görüntü kalitesinin iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Kompozisyon gibi temel bilgileri doğru uyguladığınızdan emin olmalısınız. Fotoğraflarınızın bu tür sitelere kabul edilmesi için teknik yeterliliği önemlidir.

Bu mecrada pek çok sanatçının yer alması ve çok sayıda fotoğrafın dolaşımda bulunması, gelir elde etme konusunda sizi biraz yavaşlatabilir. Sabırlı olmak ve nitelikli fotoğraflar üretmek bu noktada önemlidir. Portföyünüz ne kadar zenginse daha fazla şansa sahip olursunuz.

Siteye yükleyeceğiniz fotoğraflarınızda, doğru anahtar kelime tespiti yapmak nitelikli fotoğraf çekmek kadar önemlidir. Çektiğiniz fotoğrafların konusunu, objeleri, fotoğrafınızı insanların ne arattığında bulmaları gerektiğini düşünerek her fotoğrafınız için anahtar kelimeler listelemelisiniz.

Müşterilerin ihtiyaç duyabileceği konuları bilmek de önemlidir. Son trendleri takip etmek, güncel konuları yakalamak fotoğraflarınızın tercih edilmesine olanak sağlayacaktır. Rağbet gören ve ilgi çeken temalar yakalamaya çalışın, bunun için çevrenizde olan bitenler hakkında fikir sahibi olmanız işe yarayacak yöntemlerdendir.

Sade ve basit fotoğrafların da güçlü görsel etkiler yaratabileceğini unutmayın.

Sizin yapacağınız iş karşısında göstereceğiniz ciddiyet ve sahip olacağınız iş disiplini de fotoğraflarınız aracılığıyla para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Çektiğiniz fotoğrafları değerlendirmek, bu yoldan para kazanmak istiyorsanız bu işe emek harcamalısınız.

Dikkat Edin

Fotoğraflarınızı yüklerken, çektiğiniz fotoğrafların bulanık olmamasına, net olmasına özen göstermelisiniz. Fotoğraflarınızın görüntü kalitesi ve çözünürlüğü önemli bir konudur ve bu yöntemle satış yapmak istiyorsanız dikkate almanız gerekir. Bu anlamda yetersiz kalan fotoğraflar editör onayından geçmeyecektir.

Adobe Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programlarından yararlanacaksanız, aşırıya kaçmamaya ve fotoğrafı bozmamaya özen gösterin. Uygulamalar ve yazılımlar ile aslından koparılan bir fotoğraf, özelliğini kaybedeceğinden teknik yetersizlik engeline takılabilir.

Fotoğraf çekerken düşük ISO ayarları kullanmaya gayret edin, yüksek ISO ayarları kumlanma etkisi yaratır ve fotoğraflarınız editör engeline takılabilir.

Çektiğiniz fotoğraflarda marka görünmesi sakınca yaratır ve site yükleme onayı vermeyebilir.

Fotoğraflarınızda model kullandıysanız, sizden model sözleşmeleri talep edilebilir. Bu detayları bilmeniz işinizi doğru yapmanıza imkan tanır.

Fotoğraflarınızın teknik yeterliliğinin yanı sıra kurallara uygun oluşu da onu etkili kılacaktır.