Bitcoin Wallet
Bitcoin Wallet

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır?

Bitcoin ve benzeri kripto paraların genel halk arasında kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu yazımızda, bir Bitcoin cüzdanının nasıl açıldığını anlatacağız.

Bitcoin ve benzeri kripto paralar, fiziksel bir varlığı bulunmayan, belirli bir merkeze bağlı olmayan, dijital ortamda alınan, satılan, kullanılan veya değiş tokuş yapılan dijital varlıklar. Bitcoin ve benzeri kripto paralarla işlem yapabilmek için ihtiyacımız olan şey ise “cüzdan” olarak tabir edilen hesaplar. Günümüzde çok sayıda kripto para cüzdanı bulunmaktadır. Bunların arasında en yaygın şekilde kullanılan cüzdanlardan bazıları, Exodus, Coinbase ve Jaxx’tır. Bunların yanı sıra, kripto paralarını fiziksel anlamda yanında taşımak isteyenler için KeepKey ve Trezor gibi donanım halinde kripto para cüzdanları da bulunmaktadır.

Kripto para cüzdanlarının çalışma şekli birbirine benzediğinden ve anlatımda karışıklığa neden olmamak amacıyla, bu yazımızda Exodus platformu üzerinde nasıl Bitcoin cüzdanı açacağınızı anlatacağız. Exodus cüzdanınızı bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda açabilirsiniz. Bu rehberde, bilgisayarda takip edeceğiniz adımlara odaklanacağız.

İpucu

Exodus kurulduğu andan itibaren kullanılmaya hazırdır. Hesap açmak için özel bir işlem yapmanız gerekmez. Yazılım içinden Bitcoin cüzdanınızın adres bilgisine kolayca ulaşabilir, Bitcoin alım ve gönderim işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, Exodus cüzdanınıza gönderilen Bitcoinler, doğrudan bilgisayarınızda saklanır. Eğer bilgisayarınız çalınırsa veya bozulursa, bilgisayarınızda tuttuğunuz tüm Bitcoinleri kaybedebilirsiniz. Ancak merak etmeyin, bu riskten korunmanın çok basit bir yolu var: Cüzdanınızı yedeklemek. Cüzdanınızı yedeklediğinizde, program size 12 kelimelik bir şifre verecek. Bu şifre sayesinde, bilgisayarınızın başına bir şey gelse dahi, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir bilgisayarı veya akıllı telefonu kullanarak Bitcoinlerinize yeniden ulaşabilirsiniz.

Exodus ile Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır?

Adım 1: Exodus Yazılımını Bilgisayarınıza İndirin

Bitcoin cüzdanınızı oluşturmak için öncelikle Exodus’un yazılımını bilgisayarına indirmelisiniz. Bu bağlantıyı kullanarak Exodus’u indirebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandığında, inen dosyayı çalıştırarak Exodus’u bilgisayarınıza kurun.

Adım 2: Cüzdanınızı Yedekleyin

Cüzdanınızı yedeklemek için öncelikle Exodus yazılımını açın ve pencerenin sağ üstünde bulunan “Settings” simgesine (dişli çark şeklinde) tıklayın. Ardından “Backup” sekmesine tıklayın. Yazılım sizden bir şifre oluşturmanızı isteyecek. Şifrenizin diğer tüm şifrelerinizden farklı olmasına, harf, sayı, noktalama işaretleri içermesine ve güçlü bir şifre olmasına özen gösterin. Şifrenizi belirlediğinizde “Next” butonuna basın. Şifrenizi tekrar girin ve “Next” butonuna basın. Karşınıza sayılarla eşlenmiş 12 tane boşluk çıkacak. İmleci üzerlerinde gezdirerek her bir boşlukta gizlenen kelimeyi görebilirsiniz. Bu kelimeleri, kendileriyle eşlenen sayılarla birlikte, bir veya daha fazla kâğıda not alın. Bu 12 kelimelik şifre, cüzdanınıza her yerden ulaşmanızı mümkün kılacak “private key”dir. Bu şifreyi asla elektronik ortamda kayıtlı tutmayın. Şifreyi not aldığınız kağıtları, güvenli yerlerde saklayın ve bu şifreyi asla hiç kimseyle paylaşmayın. Yeniden “Next” butonuna tıklayın. Private key’inizi doğru şekilde not alıp almadığınızı test etmek için yazılım size ekranda görünen kelimelerin hangisinin private key’inizde bulunduğunu soracak. Doğru kelimeyi seçin ve “Finish” butonuna tıklayın.

Adım 3: Farklı Cihazlarınızdaki Exodus Cüzdanlarınızı Eşzamanlayın

Normal şartlarda, örneğin bilgisayarınızda bir Exodus cüzdan oluşturduktan sonra aynı adımları telefonunuzda da tekrarlarsanız, birbiriyle bağlantısı bulunmayan iki Exodus cüzdanınız olur. Bilgisayarınızdaki ve telefonunuzdaki cüzdanların aynı hesaba bağlanmasını sağlamak için farklı bir yol izlemeniz gerekir. Eğer bilgisayarınızda Exodus cüzdan oluşturduktan sonra cep telefonunuza da Exodus uygulamasını indirirseniz, uygulama açıldığında “I already have a wallet” seçeneğine tıklayın. Ardından “Restore from Backup”a tıklayın ve 12 kelimeden oluşan private key’inizi doğru sırada girin. Kısa süre içinde bilgisayarınızdaki ve telefonunuzdaki uygulamalar eşzamanlı hale gelecek.

Adım 4: Bitcoin Transferi Alın

Elbette baştan sona takip ettiğiniz tüm adımların esas amacı, kullanabileceğiniz bir Bitcoin hesabına sahip olmaktı. Eğer birisi size Bitcoin gönderecekse, Bitcoin cüzdanınızın adresine ihtiyaç duyacak. Bu adres, “Public Key” olarak ifade edilmektedir. Bitcoin Public Key’inizi öğrenmek için, yazılımın giriş sayfasında üstte bulunan Wallet simgesine tıklayın (cüzdan şeklinde). Soldaki menüden “Bitcoin”i seçin. Ardından “Receive” butonuna basın. Karşınıza çok sayıda karakterden oluşan bir kod çıkacak. Bu kod, Bitcoin cüzdanınızın public key’idir. Size Bitcoin gönderecek kişiye vermeniz gereken adres budur (Dikkat: 12 kelimeden oluşan Private Key’inizi hiçbir durumda hiç kimseyle paylaşmayın.)

Adım 5: Bitcoin Transferi Yapın

Bir önceki adımda olduğu gibi Wallet simgesine tıklayın ve sol sütundan “Bitcoin”i seçin. Ardından bu kez “Send” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan boşluğa, Bitcoin göndereceğiniz kişinin public key adresini girin. Bitcoinlerinizi yanlış adrese göndermemek için, public key’i kopyala-yapıştır yoluyla boşluğa girin ve baştan ya da sondan eksik karakter olup olmadığını kontrol edin.

Adım 6: Normal Parayla Bitcoin Alın veya Bitcoinleri Normal Paraya Çevirin

Exodus cüzdan, yalnızca kripto paralar üzerinde işlem yapabilmektedir. Bu cüzdanı kullanarak farklı kripto paralar arasında dönüşüm yapabilirsiniz ancak TL’yi Bitcoin’e veya Bitcoin’i TL’ye çeviremezsiniz. Bu işlemi başka servisler kullanarak yapmalısınız. Bunun için Binance gibi uluslararası servislerden veya Btcturk ve Paribu gibi Türk şirketlerinden faydalanabilirsiniz.

Uyarı

Bitcoin ve benzeri kripto paraların çalışma şekli, normal para birimlerinden oldukça farklıdır. Bu sebeple, herhangi bir sorun yaşamamak için, bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizden emin olun ve dikkatli hareket edin. Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Doğru kripto para birimini doğru cüzdana gönderdiğinize emin olun. Örneğin bir miktar Bitcoin’i, başka bir kripto para için oluşturulmuş bir cüzdana gönderirseniz, gönderdiğiniz Bitcoinler bu durumda geri dönüşü olmayacak şekilde kaybolur.
  • Bitcoinlerinizi doğru adrese gönderdiğinize emin olun. Bunun için gönderilecek adresi her zaman kopyala-yapıştır yöntemiyle girin ve adresinin başında veya sonunda eksiklik olup olmadığını kontrol edin.